Lineup

SUNDAY 7/7

10:00-11:30AM | WORKSHOP: BirdDance with Anne Zuerner (Location: Uncle Tim’s Bridge / FREE)

11:30AM | PERFORMANCE: BirdDance — Anne Zuerner and workshop participants (Location: Uncle Tim’s Bridge / FREE)

3:00-5:00PM | WORKSHOP: Move/Draw/Write (Preservation Hall / By donation)

8:30PM | PERFORMANCE: Landscape #6 … will set — Katie Schetlick (Great Pond / FREE)

MONDAY 7/8

10:00-11:00AM | CLASS: Kids Creative Movement & Circus Arts (Preservation Hall / $12)

10:00-11:30AM| CLASS: Morning Movement (Preservation Hall / $12)

3:00-5:00PM | WORKSHOP: Dance/Camera (Preservation Hall / $15)

6:30-8:00PM | WORKSHOP: African Dance & Drum (Preservation Hall / $15)

8:30PM | FILM SCREENING: Moving Pictures (Preservation Hall / By donation)

TUESDAY 7/9

ALL DAY (11:00AM-7:00PM) | PERFORMANCE : Refrain — Abigail Levine (Farm Gallery / FREE)

8:00-9:30AM | SENSORY WALK: Lailye Weidman & Rishauna Zumberg (meet at Preservation Hall / By donation)

10:00-11:00AM | CLASS: Kids Ballet (Preservation Hall / $12)

10:00-11:30AM| CLASS: Morning Movement (Preservation Hall / $12)

3:00-5:00PM | WORKSHOP: Ballet for Every Body (Preservation Hall / $15)

5:00-7:00PM | RECEPTION: Reception and final performance of Refrain (Farm Gallery / FREE)

9:00PM | PERFORMANCE: Emma Hoette & Ben Van Buren (White Crest Beach / FREE)

9:30PM | PERFORMANCE: Washashore — Zena Bibler (White Crest Beach / FREE)

WEDNESDAY 7/10

9:00AM | PERFORMANCE: Emma Hoette & Ben Van Buren (Harbor / FREE)

10:00-11:00AM | CLASS: Kids Creative Movement & Circus Arts (Preservation Hall / $12)

10:00-11:30AM| CLASS: Morning Movement (Preservation Hall / $12)

3:00-5:00PM | WORKSHOP: Strength, Stability & Flow (Preservation Hall / $15)

8:00PM | PERFORMANCE: Improvisation Sketches (Preservation Hall / $15)

9:30PM | PERFORMANCE: Long Pond: Site-Specific Video Installation — Bill Shannon (Long Pond / FREE)

THURSDAY 7/11

8:00-9:30AM | SENSORY WALK: Lailye Weidman & Rishauna Zumberg (meet at Preservation Hall / By donation)

8:00AM-12:00PM | PERFORMANCE: Mikey Rioux

10:00-11:00AM | CLASS: Kids Ballet (Preservation Hall / $12)

10:00-11:30AM| CLASS: Morning Movement (Preservation Hall / $12)

12:00PM | PERFORMANCE: Emma Hoette & Ben Van Buren (Town Landing / FREE)

12:00-4:00PM | PERFORMANCE: Sara Genoves-Sylvan (Main Street / FREE)

3:00-5:00PM | WORKSHOP: Modern Dance (Preservation Hall / $15)

8:00PM | PERFORMANCE: 10×10: Dances for a small stage (Preservation Hall / $15)

FRIDAY 7/12

5:00AM | PERFORMANCE: Dawn Dance (White Crest Beach / FREE)

10:00-11:00AM | CLASS: Kids Creative Movement & Circus Arts (Preservation Hall / $12)

10:00-11:30AM| CLASS: Morning Movement (Preservation Hall / $12)

3:00-4:30PM | WORKSHOP: BirdDance with Anne Zuerner (Location: Uncle Tim’s Bridge / FREE)

5:00PM | PERFORMANCE: BirdDance — Anne Zuerner and workshop participants (Location: Uncle Tim’s Bridge / FREE)

7:00PM | PERFORMANCE: Emma Hoette & Ben Van Buren (Canon Hill / FREE)

8:00-10:00PM | CLOSING NIGHT DANCE PARTY (The Juice Restaurant / FREE)

Advertisements